Çay Kazanları

Çay Kazanları

Çay kazanları çay severlerin olmazsa olmaz tutkularından biridir. Kalabalık aileler, davetler ve buna benzer organizasyonlarda çay en çok tercih edilen içecekler arasında yer alır. Özellikle kış aylarında içimizi ısıtan en güzel içecekler arasında çay ilk beş içinde yer alır. Çay kazanının kullanım açısından kolaylığı ve gün boyu sıcak ve taze çaya erişim imkanı ile özellikle büyük mekanların olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alır. Bunun dışında çay kazanları ile çay ocağı açmak mümkündür. Bazı çay makinelerinin 33 litreye kadar bir kapasitesi vardır.

Çay Kazanı Nedir?

Çay kazanları semaverlerden esinlenerek üretilen bir üründür. Semaverlerden farkı odun, kömür gibi bir yakıt malzemesine ihtiyaç duymadan otomatik bir şekilde bu işi elektrik sayesinde halleder. Otomatik çay makineleri su haznesine kendi su alımını kendisi yapar. Bunun yanı sıra çay kazanları elektrik tasarrufu yapar. Özellikle kalabalık ortamlarda sürekli çay demleme işlemi oldukça sıkıcı ve yorucudur. Bu durumun önüne geçmek için ilk önce semaverler daha sonra çay kazanları ortaya çıkmıştır.

Çay Kazanları Kaç Litredir?

Çay kazanları büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Küçük bir çay kazanı ortalama olarak 10-15 litre su haznesine sahiptir. Büyük boy kazan ise 40 litre kadar su alabilme kapasitesine sahiptir. Örneğin 250 bardak alan bir çay kazanı 22 litredir. 300-400 bardak kapasiteli bir çay kazanı 33 litreye tekabül eder. Bunun dışında evler içinde 60-70 bardaklık çay kazanları vardır.

Çay Kazanı Fiyatları Nelerdir?

  • 3 demlikli 33 litre bir çay kazanı fiyatı 1250-1300 TL arasıdır.
  • 15 litrelik bir çay kazanı ortalama fiyatı 450- 550 TL dir.
  • 4 demlikli tam otomatik bakır çay kazanı ortalama fiyatı 3500-4200 TL arasındadır.
  • 60 bardak küçük boy standart çay kazanı fiyatları 350 ve 450 TL arasındadır.

Bunun dışında ikinci el çay kazanları da mevcuttur. Bunların fiyatları ne kadar kullanıldığına ve kaç litre olduğuna bağlıdır.

Ortalama ikinci el çay kazanlarının fiyatları şöyledir;

  • 3 litrelik bir çay kazanının ikinci el fiyatı 1000 TL kadardır.
  • 15 litrelik bir çay kazanının fiyatları 350-400 TL civarındadır.
  • 4 demlikli tam otomatik bakır çay kazanı ikinci el fiyatları 2500-3000 TL civarındadır.

Bunların dışında çay kazanlarında fiyat farkı yaratacak noktalardan biri de kazan üstünde el işçiliği, kabartma veya desen olup olmadığıdır. Ayrıca kullanıldığı malzemeler de fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.